Tel

48 555 22 12

Email

[email protected]

Godziny pracy

PN-PT: 8-16

Miniony rok był trudny dla wielu ludzi. Pandemia dała się we znaki wielu osobom. Ludzie stracili pracę, źródło utrzymania, popadli w depresję. Kiedy kłopoty piętrzą się wówczas trudno wykrzesać sobie choć odrobinę radości. Tak oczywista rzecz jak uśmiech nie zdarza się wówczas często.

Depresja jest chorobą która może dopaść każdego. Niezależnie od statusu społecznego, od grubości portfela. Depresja wymaga wsparcia i leczenia. Można próbować samemu sobie z nią radzić.

Co to jest depresja? Jakie są jej objawy

Depresja jest zaburzeniem nastroju, ciągłe odczuwanie smutku, przygnębienia często bez konkretnej przyczyny. Życie zaczyna być męczące, pozbawione sensu. Nawet najprostsze codzienne czynności zaczynają sprawiać problemy. Myślenie jest zaburzone, ciężko skupić myśli. Dotychczasowe źródła radości przestają już cieszyć. Nie ma chęci ani potrzeby kontaktu z drugim człowiekiem. Często zaniedbany jest własny wygląd, higiena osobista.

Osoby cierpiące na depresję mają często zaburzenia snu. Zasypiają wieczorem bardzo szybko, jednak rozbudzają się nad ranem i nie potrafią znowu zasnąć. Inne osoby z kolei mają problem z zasypianiem wieczorem choć są często bardzo zmęczone. Osoba taka często budzi się z niechęcią, apatią i przytłaczającymi myślami, że przed nią cały kolejny dzień.

U osób cierpiących na depresję zanika nadzieja, także na to, że ten stan kiedyś się skończy. Świat jawi się w czarnych kolorach. Pojawia się brak wiary we własne siły, w możliwość poprawy sytuacji.

W jaki sposób leczy się depresję?

Depresja należy do częstych chorób. Na świecie cierpi na nią ok. 350 mln ludzi, a w Polsce aż 1,5 mln

Wiek pacjenta nie ma tutaj znaczenia. Dopada zarówno dzieci, młodzież jak i osoby dorosłe. Nie każdy korzysta z pomocy lekarza. Duża grupa ludzi nie wie, że cierpi na depresję.  Pacjenci często nie są w stanie poradzić sobie bez leków. Depresja często wymaga leczenia farmakologicznego. Pomaga również psychoterapia.

Leki przeciwdepresyjne powinny być przyjmowane ściśle według wskazań lekarskich. Nie powinno się samodzielnie przerywać terapii. Nie należy również mieszać leków z alkoholem. Leczenie depresji bywa długotrwałe i powinno trwać 6-9 miesięcy. Jest to jednak kwestia wysoce indywidualna. Leki przeciwdepresyjne nie działają od razu, a zaczynają działać po pewnym czasie od rozpoczęcia kuracji.
Czasem najlepsze efekty daje połączenie obu metod czyli psychoterapii oraz farmakoterapii.

Depresja jest dużym cierpieniem dlatego należy zachować szczególną delikatność i wyrozumiałość dla chorej osoby. Osoba chora wie, że powinna być weselsza, nie umie jednak tego stanu osiągnąć. Potrzebny jest czas i wsparcie bliskich osób. Niekiedy trzeba pomóc takiej osobie w podjęciu decyzji o leczeniu. Najgorszym co można zrobić to pozostawić są samej sobie. Pomaga nawet sama obecność i rozmowa. Depresję można wyleczyć, wiele osób wygrywa z tą chorobą. Wsparcie bliskich jest nieocenione.

 

Recommended Articles

1 Comment

  1. Jeśli wiemy, ze bliska nam osoba zmaga się z depresją, koniecznie namówmy ją do leczenia. Osoba w depresji bardzo często tłumaczy sobie, ze leczenie nie jest potrzebne, ze jest na nic i na pewno jej nie pomoże. Co jest totalnym błedem… Leczenie pomaga.

    Dobra terapia psychologiczna i psychiatryczna pozwala opanować depresję.

Leave A Comment