Tel

48 555 22 12

Email

[email protected]

Godziny pracy

PN-PT: 8-16

Nietrzymanie moczu dotyka wielu kobiet i mężczyzn na całym świecie. W jaki sposób do niej dochodzi? Jak można ją leczyć?

Inkontynencja moczowa, czyli nietrzymanie moczu

Dolegliwość jak nietrzymanie czy popuszczanie moczu, określana również jako inkontynencja, objawia się przez niekontrolowany wyciek moczu z cewki moczowej.

Do nietrzymania moczu może dochodzić na skutek różnych przyczyn, między innymi może być to osłabienie mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu, ale również zaburzeń pracy pęcherza moczowego przy naglącym nietrzymaniu moczu lub nietrzymaniu moczu z przepełnienia.

Zwykle nietrzymanie moczu częściej dotyka kobiet, ale również z jego powodu cierpią mężczyźni, także z powodu dolegliwości prostaty.

Co sprzyja popuszczaniu moczu?

Inkontynencja jest dolegliwością dość często spotykaną, natomiast rzadko się o niej mówi. Najczęściej do jej pojawienia się przyczyniają się:

  • Zaawansowany wiek,
  • Okres ciąży i poród,
  • Częste zaparcia,
  • Infekcje dróg moczowych,
  • Schorzenia prostaty u mężczyzn,
  • Nadwaga i otyłość,
  • Choroby neurodegeneracyjne,
  • Stany po zabiegach,
  • Przepukliny,

Czy można wyleczyć nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu jest obecnie możliwe w leczeniu, dlatego odpowiednio dobrana terapia pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów w poprawie jakości codziennego życia. Jakie metody leczenia używane są przy nietrzymaniu moczu?

Leki na nietrzymanie moczu

Za pomocą odpowiednio dobranych leków można zredukować dolegliwości. Stosowane są one głównie w przypadku nietrzymania moczu związanego z nadreaktywnością pęcherza moczowego, zmniejszając jego kurczliwość.

Dieta na nietrzymanie moczu

Nietrzymaniu moczu sprzyja nadwaga, otyłość, a także zaparcia, dlatego warto pamiętać o tym, jak duże znaczenie ma wtedy odpowiednia dieta, która może zapobiegać i redukować odczuwane objawy.

Ćwiczenia mięśni Kegla

Bardzo skuteczne w profilaktyce oraz w leczeniu nietrzymania moczu są ćwiczenia mięśni dna miednicy, inaczej nazywane mięśniami Kegla. Ich osłabienie sprzyja wysiłkowemu nietrzymaniu moczu. Ćwiczenia te można prowadzić samodzielnie. Polegają one na zaciskaniu oraz rozluźnianiu mięśni.

Leczenie za pomocą taśm, implantów

Zabiegu te polegają na wszczepieniu specjalnych rodzajów taśm oraz implantów, które umieszczane są w rejonie cewki moczowej. Zapobiegają one wtedy mimowolnemu wypływaniu moczu.

Laserowe leczenie nietrzymania moczu

Na uwagę zasługuje też metoda laserowego leczenia nietrzymania moczu. To nowatorski zabieg, który polega na wykorzystaniu światła lasera do naświetlania pochwy w miejscu, gdzie sąsiaduje ona z pęcherzem moczowym. Dochodzi wtedy do stymulacji regeneracji tkanek oraz do zmniejszenia dolegliwości. Zabieg ten może być też prowadzony u mężczyzn, u których dochodzi do łagodnego przerostu prostaty.

W taki sposób realizowane jest również leczenie nietrzymania moczu w Klinice Galena w Bielsku, gdzie można skorzystać z opieki specjalistów w tej dziedzinie.

Stosowanie wyrobów chłonnych

Osobom z nietrzymaniem moczu zaleca się również stosowanie odpowiednich wyrobów chłonnych, które wchłaniają wyciekający mocz. W sklepach można znaleźć wiele typów produktów, między innymi wkładki chłonne – urologiczne, majtki chłonne, pieluchomajtki. Są one dostępne dla osób z różnymi stopniami nietrzymania moczu, w tym dla osób aktywnych i leżących.

Wobec tego leczenie nietrzymania moczu jest możliwe. Warto wtedy pamiętać o odpowiednim stylu życia, ale również udać się do lekarza, który będzie mógł zalecić odpowiedni zabieg, by zredukować tę wstydliwą dolegliwość.

 

 

 

Recommended Articles

Leave A Comment