Tel

48 555 22 12

Email

[email protected]

Godziny pracy

PN-PT: 8-16

Licówki pozwalają na natychmiastową odmianę uśmiechu. Wykonuje się je z dwóch materiałów – porcelany i kompozytu. Co wybrać?

Dobry dentysta w Warszawie może zaoferować swoim pacjentom zarówno licówki porcelanowe, jak i licówki kompozytowe. Mają one określone zalety i wady, dlatego przed podjęciem decyzji, jakie licówki wybrać, najlepiej poznać je bliżej. Zobacz już teraz najważniejsze informacje na ich temat!

 

Kiedy stosuje się licówki?

Licówkami określa się rodzaj stałych protez stomatologicznych, które są montowane na przedniej powierzchni zębów. Używane są one głównie na zębach od jedynki do trójki lub czwórki zależnie od potrzeb pacjenta.

 

Celem licówek jest przede wszystkim poprawa wyglądu zębów. Za ich pomocą można między innymi zmienić ich kształt, kolor czy też fakturę, a także sprawić, że będą one wyglądały na bielsze i zdrowsze.

 

Zastosowanie licówek dotyczy też uszkodzenia zębów przednich, na przykład ukruszenia brzegu zęba. Wtedy licówka pozwala na trwałe odbudowanie zniszczenia.

 

Dodatkowo licówki umożliwiają zamaskowanie określonych wad, na przykład jak diastema, czyli przerwa widoczna pomiędzy dwoma przednimi zębami.

 

Takie zabiegi może wykonać praktycznie każdy prywatny dentysta w Warszawie, ponieważ z licówek nie można niestety skorzystać w gabinetach współpracujących z NFZ.

 

Rodzaje licówek – porcelanowe i kompozytowe

Do wykonania licówek dentysta w Warszawie może zastosować dwa różne rodzaje materiałów, a mianowicie mogą być to porcelana albo kompozyt.

 

Zależnie od wybranego materiału licówki mają określone właściwości, a także różnią się pomiędzy sobą cenami. Jaki rodzaj licówek będzie lepszy?

 

Licówki porcelanowe

Najczęściej stomatolodzy zalecają zastosowanie licówek porcelanowych. Mają one postać cienkich płatków porcelanowych, które wykonuje się na wymiar, aby były one dopasowane do budowy zęba.

 

Wykorzystanie licówek porcelanowych powoduje, że ząb wygląda całkowicie naturalnie, ponieważ porcelana ma mlecznobiały kolor i jest lekko przejrzysta. Również można dopasować jej kolor do reszty zębów pacjenta.

 

Również licówki porcelanowe są bardzo wytrzymałe, co powoduje, że mogą służyć one nawet przez ponad 10 lat, gdy nie będą wystawione na działanie czynników szkodliwych. To zatem długoterminowe uzupełnienie protetyczne.

 

Warto też wskazać, że licówki wykonane z porcelany nie są narażone na powstawanie przebarwień, dlatego też mogą one stale wyglądać atrakcyjnie.

 

Głównym minusem tego uzupełnienia jest jego cena, ponieważ jedna licówka porcelanowa jest wydatkiem ponad 1000 złotych, a niekiedy wydatek to nawet 2000 złotych za jej wykonanie i zamocowanie.

 

Licówki kompozytowe

Drugim rodzajem licówek są te kompozytowe. Są one wytwarzane z materiału kompozytowego używanego również do plombowania zębów. Cała procedura określana jest jako bonding.

 

Dobry dentysta w Warszawie może wykonać licówki kompozytowe w taki sposób, że będą one również wyglądały bardzo naturalnie. Można też wykonać je podczas jednej wizyty u stomatologa, dlatego też nie ma potrzeby odwiedzania go ponownie.

 

Minusem licówek kompozytowych jest przede wszystkim ich niższa trwałość w porównaniu do porcelanowych. Zwykle będą one wymagały wymiany na nowe po około 5 latach, co jednak jest zależne od pacjenta.

 

Trzeba też wskazać, że licówki kompozytowe w większym stopniu są narażone na pojawianie się przebarwień.

Recommended Articles

Leave A Comment