Tel

48 555 22 12

Email

[email protected]

Godziny pracy

PN-PT: 8-16

 

Endodoncja zajmuje się leczeniem miazgi zębowej, czyli tkanki, która jest zlokalizowana we wnętrzu zęba. Podstawowym zabiegiem endodontycznym jest leczenie kanałowe. Kiedy jest ono niezbędne do wykonania? Gdzie najlepiej je wykonać, by było udane?

Leczenie kanałowe (endodontyczne) – na czym ono polega?

Leczenie kanałowe, zwane również leczeniem endodontycznym, jest konieczne, gdy miazga zębowa wewnątrz zęba ulega zakażeniu lub pojawia się w niej stan zapalny. Miazga zębowa to miękka tkanka wewnątrz zęba zawierająca naczynia krwionośne, nerwy i tkankę łączną. Kiedy miazga zęba zostaje uszkodzona, może dojść do rozwoju infekcji bakteryjnej, która będzie powodowała poważne objawy wymagające wizyty u dentysty. Jeśli konieczne jest leczenie kanałowe, dentysta usunie uszkodzoną miazgę zęba i wypełni przestrzeń za pomocą specjalnego materiału nazywanego gutaperką. Następnie ząb może być odbudowany za pomocą plomby lub korony. Leczenie kanałowe może uratować uszkodzony lub zainfekowany ząb przed usunięciem, dlatego też jest ono rekomendowane dla pacjentów przez stomatologów. Dzięki temu można zachować estetyczny wygląd łuków zębowych. Leczenie to pozwala też utrzymać naturalne funkcje zębów, takie jak żucie, odgryzanie.

W jakim gabinecie stomatologicznym warto wykonać leczenie kanałowe?

Najszerszy zakres diagnostyki i leczenia endodontycznego jest dostępny w prywatnych gabinetach i klinikach, między innymi w klinice Ziętek Clinic z Krakowa: https://zietekclinic.com/uslugi/endodoncja/.

Kiedy jest konieczne leczenie kanałowe?

Często zdarza się, że infekcja zęba wymagającego leczenia kanałowego przebiega dla pacjenta bezobjawowo, dlatego dowiaduje się on o konieczności takiego leczenia podczas kontroli stomatologicznej. Jednak ząb wymagający leczenia endodontycznego może również powodować określone objawy, które powinny skłonić do wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Do objawów, które mogą wskazywać na konieczność leczenia kanałowego, zaliczane są głównie:

  • Ból – jest on najczęstszym objawem zakażonej miazgi zęba oraz stanu zapalnego. Ból może być silny i stały lub może pojawiać się i znikać.
  • Wrażliwość na wysokie lub niskie temperatury – również może pojawiać się na skutek uszkodzenia zęba, dlatego warto skonsultować ją z dentystą.
  • Obrzęk dziąsła – widoczny jest on wokół zęba. Dziąsła mogą być również zaczerwienione, wrażliwe, tkliwe.
  • Przebarwienie zęba – może wskazywać na uszkodzenie nerwów albo martwicę tkanki, do której dochodzi na skutek infekcji.
  • Ropień – najczęściej pojawia się on u podstawy zęba, co może być oznaką infekcji. Może wypływać z niego ropa.
  • Mechaniczne uszkodzenie zęba – pęknięty lub uszkodzony ząb może narazić miazgę zębową na wnikanie do niej bakterii i może prowadzić do infekcji, dlatego w takim przypadku rekomenduje się również wizytę u stomatologa.

Jeżeli zatem doświadcza się jednego z powyższych objawów, warto jak najszybciej udać się do dentysty. Będzie mógł on wykonać dokładne badanie dotkniętego zęba, także z wykorzystaniem zdjęcia RTG, a następnie zalecić odpowiednie leczenie.

 

 

 

Recommended Articles

Leave A Comment