Tel

48 555 22 12

Email

[email protected]

Godziny pracy

PN-PT: 8-16

Za pomocą badań USG można skontrolować wygląd i działanie wielu narządów ludzkiego ciała. Procedura ta prowadzona jest też w celu badania żył.

Prawidłowe funkcjonowanie żył to podstawa zdrowia układu krążeniowego. Gdy pojawia się podejrzenie schorzeń tego właśnie układu, wykonuje się odpowiednie badania. Wśród nich głównym badaniem jest USG, czyli badanie ultrasonograficzne. Gdy potrzebne jest USG żył Kraków umożliwia wykonanie go w wielu gabinetach – państwowo i prywatnie.

 

Na czym polega badanie USG żył?

Badanie ultrasonograficzne żył, czyli badanie USG żył jest rodzajem procedury stosowanej w celu skontrolowania żył i przepływu krwi w żyłach i w tętnicach. Na jego podstawie możliwe jest ocenienie pracy żył pod kątem ich wydajności, a także ich przekroju.

 

Najczęściej USG żył prowadzone jest w kończynach dolnych, ale również istnieje możliwość wykonania go w innych obszarach ciała człowieka, między innymi dla żył jamy brzusznej, szyjnych, kręgowych, układu naczyniowego wątroby.

 

Badanie dopplerowskie – co to jest?

Do wykonania USG żył wykorzystuje się specjalistyczne aparaty USG, które określane są jako dopplerowskie. Badanie USG Doppler obrazuje wtedy przepływ krwi – to podstawa w diagnostyce dolegliwości naczyniowych.

 

Ultrasonografia dopplerowska wykorzystuje efekt Dopplera, a dokładnie zmiany częstotliwości, jakie pojawiają się na skutek fal ultradźwiękowych obitych od krwinek poruszających się w naczyniach krwionośnych. Urządzenia USG Doppler pozwalają na określenie kierunku i prędkości przepływu krwi.

 

Jakie są wskazania do wykonania USG żył?

Badanie ultrasonograficzne żył rekomendowane jest wtedy, gdy pojawiają się wskazania do rozpoznania chorób naczyniowych.

 

Wybrane cele badania USG żył:

  • wykrywanie zawężeń miażdżycowych
  • podejrzenie przewlekłej niewydolności żylnej w kończynach dolnych
  • badanie pod kątem występowania zakrzepicy
  • wykrywanie niedrożności w naczyniach krwionośnych
  • diagnostyka naczyń obwodowych – nerkowych, trzewnych
  • przejściowe niedowłady mogące mieć związek z układem krążenia
  • zaburzenia widzenia

 

Gdy konieczne jest wykonanie USG żył Kraków daje dostęp do najlepszych gabinetów, w których można przeprowadzić kompleksową diagnostykę.

 

Jak przygotować się do badania USG Doppler żył?

W przypadku badań USG żył od pacjenta nie wymaga się żadnego szczególnego przygotowania. Jedynie wtedy, gdy wykonuje się badania naczyń brzusznych i biodrowych, konieczne jest zrezygnowanie z posiłków na 3-4 godziny przez procedurą.

 

Na czym polega badanie USG żył?

Badanie jak USG żył jest nieinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne. W trakcie badania lekarz przesuwa głowicę USG po skórze pacjenta, a na ekranie urządzenia może wtedy zauważyć obraz naczyń i przepływów.

 

Najczęściej badanie przeprowadza się w pozycji leżącej, ale w niektórych przypadkach specjalista prosi pacjenta o przyjęcie pozycji stojącej.

 

Osobom chcącym wykonać prywatne USG żył Kraków oferuje diagnostykę w cenie od około 150 do 200 złotych.

Recommended Articles

Leave A Comment