Tel

48 555 22 12

Email

[email protected]

Godziny pracy

PN-PT: 8-16

Dla większości osób, pierwsza wizyta u psychiatry wiąże się z pewnym strachem oraz niepewnością. Zwykle bierze się to z przekonania, że z psychiatrą do czynienia ma tylko osoba, która jest w fatalnym stanie psychicznym, ma poważne zaburzenia lub jest „nienormalna”. Są to bardzo krzywdzące stereotypy, natomiast równie bardzo nieprawdziwe.

Kiedy potrzebny jest nam renomowany psychiatra Warszawa to miejsce, gdzie z pewnością takiego odnajdziemy. Należy mieć świadomość, że to lekarza jak każdy inny, stąd nie warto wstydzić się lub niepokoić wizytą u niego. Kiedy odczuwamy, że nasza psychika nie jest w najlepszym stanie bądź odczuwamy ból oraz cierpienie, to właśnie psychiatra będzie w stanie pomóc nam w najlepszy sposób. Identycznie, jak w przypadku wszystkich innych problemów zdrowotnych, kierujemy się do lekarzy specjalistów, tak i tutaj najlepiej jest wybrać gabinet eksperta, który jest wykwalifikowany z zakresu ludzkiego zdrowia psychicznego.

Poniżej postaramy się wyjaśnić najczęściej pojawiające się wątpliwości, jeżeli chodzi o pierwszą wizytę u psychiatry. Jeżeli czujemy, że nasze samopoczucie pogarsza się z dnia na dzień, a zdrowie psychiczne nie jest w najlepszym stanie, nie powinniśmy wówczas zwlekać. Jeśli zareagujemy odpowiednio szybko, problem będzie mógł być też wcześnie zdiagnozowany, a wówczas wzrasta szansa na jego skuteczne wyeliminowanie oraz powrót do dobrego samopoczucia.

Pierwsza wizyta u psychiatry – jak to wygląda?

Podczas pierwszej wizyty u psychiatry, specjalista dąży do ustalenia tego, jakie dolegliwości trapią pacjenta, jak one się przejawiają, a także co może być ich przyczyną. Psychiatra musi dokonać diagnozy, opierając się na dłuższej i z reguły dość szczegółowej rozmowie. Chodzi tu o uzyskanie jak największej ilości informacji, które mogą być ważne pod kątem danego problemu. Na pewno padną pytania odnoście prywatnego życia pacjenta. Lekarz musi poznać historię, a także potencjalne obciążenia rodzinne oraz zawodowe. Podczas pierwszej wizyty, musimy liczyć się z poświęceniem około godziny na rozmowę.

Lekarz psychiatra powinien poznać ogólne informacje odnośnie stanu zdrowia pacjenta. Często koniecznością okaże się zatem wykonanie dodatkowych badań, a to np. morfologii krwi, hormonalnych i wielu innych. Pierwsza wizyta ma też dać odpowiedź na temat przyjmowanych na stałe lekarstw, zarówno tych przepisanych przez innego lekarza, ale też zwykłych suplementów. Warto mieć ze sobą także pełną dokumentację medyczną, która zawiera informacje dotyczące chorób przewlekłych, urazów, operacji lub hospitalizacji.

W czym psychiatra różni się od psychologa?

Kluczowa różnica to fakt, iż psychiatra może nosić miano lekarza, który ukończył 6-cio letnie studnia medyczne, a przy tym podczas swych pierwszych lat pracy, zrealizował w szpitalu 5-cio letnią specjalizację, która zakończyła się egzaminem państwowym. W odróżnieniu od psychologa, psychiatra może zlecić leczenie farmakologiczne. Warto jednak pamiętać, że psychiatrzy i psychologowie, bardzo często współpracują ze sobą na wielu płaszczyznach.

Recommended Articles

Leave A Comment