Masz problemy z czytaniem z bliska i musisz odsuwać książkę lub telefon na znaczną odległość? Warto kupić wtedy specjalne okulary.
Dalekowzroczność, ale również starczowzroczność – to głównie przypadki, gdy konieczne jest stosowanie okularów pozwalających na czytanie z bliska, czyli tak zwanych okularów ze szkłami do bliży. Gdy konieczne są dobre okulary do czytania sklep optyczny może zaproponować klientom wiele modeli do wyboru. Co kupić? Sprawdź te porady!
Kiedy kupić okulary do czytania?
Na okulary do czytania warto zdecydować się wtedy, gdy wygodne czytanie z bliska jest coraz trudniejsze. Wtedy oczy nie mogą skupić się na znajdujących się blisko przedmiotach, na przykład na gazecie czy na telefonie komórkowym, więc są one odsuwane coraz dalej, aby widzieć wyraźniej.
Najczęściej okulary do czytania potrzebne są u osób starszych, gdy dochodzi do dalekowzroczności albo do starczowzroczności, czyli zaburzeń akomodacji oka.
Dalekowzroczność, inaczej określana jako nadwzroczność może dotykać osób w każdym wieku, z kolei starczowzroczność zwykle zaczyna rozwijać się po około 40. roku życia. Co ważne, dotyczy ona również osób z krótkowzrocznością oraz bez wad wzroku. Oko w przebiegu tej dolegliwości ma trudności z akomodacją, czyli z dopasowaniem się do bliskiego widzenia.
Gdy zatem konieczne są okulary do czytania sklep optyczny może zaoferować swoim klientom dostęp do szerokiej gamy modeli. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiednich oprawek i szkieł.
Jak wybrać dobre okulary do czytania?
Przy wyborze odpowiednich okularów do czytania należy wziąć pod uwagę szereg czynników, w tym:
- rodzaj oprawek okularowych – powinny zapewniać odpowiedni komfort, a także pasować do twarzy użytkownika
- rodzaj szkieł korekcyjnych – dopasowane do konkretnej dolegliwości, z powodu której noszone są okulary, a także do indywidualnych potrzeb, między innymi pod kątem powłok czy grubości
Obecne każdy oferujący okulary do czytania sklep optyczny może zaproponować swoim klientom wiele modnych oprawek, dlatego można łatwo dopasować je do swojego gustu i kształtu twarzy. Mogą być to oprawki pełne, ale także wąskie oprawki, które pozwalają na jednocześnie wygodne patrzenie do dali oraz czytanie, gdy wzrok skieruje się w dół.
Duże znaczenie mają także szkła okularowe. W przypadku dalekowzroczności najczęściej są to szkła „plusy”, natomiast w starczowzroczności można zastosować specjalne szkła progresywne. Charakteryzują się one specjalną budową, ponieważ w górnej części umożliwiają wygodne patrzenie do dali, natomiast w dolnej do bliży.
Okulary do czytania bez wizyty u okulisty
Można też kupić okulary przeznaczone do czytania bez konieczności wizyty u okulisty. Rozwiązaniem są gotowe okulary, których szkła mają określone wartości korekcji. Można zatem kupić je bez wykonywania wcześniejszego badania, ale należy wiedzieć, jaka moc szkieł jest potrzebna.
Gotowe okulary do czytania sklep optyczny może zaoferować w wielu wzorach do wyboru, dlatego można dopasować je do swojego gustu.