Tel

48 555 22 12

Email

[email protected]

Godziny pracy

PN-PT: 8-16

Zabieg jak higienizacja zębów, który prowadzony jest w gabinecie stomatologicznym, ma szerokie zastosowanie. Kiedy się na niego udać?

Podstawą w dbaniu o czystość i zdrowie zębów jest ich regularne szczotkowanie w domu. Jednak często nie jest ono wystarczające, by zapobiec narastaniu twardego i trudnego w usunięciu kamienia nazębnego. W tym celu prowadzona jest higienizacja, którą wykonuje dentysta Kraków to jedna z lokalizacji, gdzie można skorzystać z tej procedury.

 

Na czym polega higienizacja zębów?

Zabieg określany jako higienizacja zębów jest również określany ich czyszczeniem, ponieważ taki właśnie jest jego cel. Zadaniem jest bardzo dokładne oczyszczenie powierzchni szkliwa zębowego ze znajdujących się na nim osadów oraz kamienia nazębnego.

 

Najczęściej procedura ta składa się z dwóch głównych części, a dokładnie ze skalingu oraz z piaskowania zębów. Warto wskazać, że w gabinetach mających kontrakt z NFZ możliwe jest wykonanie tylko skalingu – nie jest refundowane piaskowanie.

 

Skaling zębów

Zabieg jak skaling jest przeznaczony do usuwania kamienia nazębnego. W jego trakcie korzysta się z urządzenia nazywanego skalerem. Powoduje ono odrywanie cząstek kamienia nazębnego i dzięki temu dokładnie oczyszcza zęby.

 

Piaskowanie zębów

Drugim etapem jest piaskowanie, które polega na zastosowaniu specjalnej piaskarki. To urządzenie, które natryskuje na zęby piasek stomatologiczny zmieszany z wodą. Pod wpływem wysokiego ciśnienia oraz siły ściernej piasku dochodzi do usunięcia nawet najmniejszych osadów, także w trudno dostępnych miejscach, na przykład między zębami.

 

Dodatkowo higienizacja zębów, którą prowadzi dentysta Kraków https://stomatologiaswiatkowska.pl/, może być uzupełniona o dodatkowe procedury, na przykład o lakierowanie czy lakowanie zębów. Zabiegi te pozwalają na zabezpieczenie zębów przed wpływem czynników zewnętrznych i zmniejszają ryzyko próchnicy.

 

Higienizacja zębów – kiedy jest konieczna?

Zabieg jak higienizacja zębów konieczny jest przede wszystkim wtedy, gdy pojawiają się na nich osady, których nie można usunąć za pomocą szczotki i pasy do zębów.

 

Dodatkowo wskazaniem do skalingu będzie pojawienie się krwawień zębów, widoczne szyjki zębowe, nadwrażliwość, ponieważ kamień osadzających się na zębach sprzyja paradontozie – chorobie przyzębia.

 

Higienizację warto też wykonać przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego. Dokładnie oczyszczone zęby są wtedy nie tylko ładniejsze, ale też pozwalają na stabilne zamocowanie zamków oraz redukują ryzyko pojawienia się próchnicy w trakcie noszenia aparatu.

 

Wskazaniem do wykonania higienizacji będzie też poprawa estetyki zębów. Widoczne na nich osady powodują, że uśmiech nie wygląda tak atrakcyjnie. U niektórych osób higienizacja pozwala na uzyskanie efektu podobnego do wybielenia zębów.

 

Stomatolodzy zalecają również, aby prowadzić skaling regularnie co około pół roku. Dzięki temu można sprawić, że zęby będą czyste i zdrowe, a przez to mniej podatne na tworzenie się ognisk próchnicy.

 

Dobry dentysta Kraków – sprawdź ofertę gabinetów i klinik, by skorzystać z zabiegu higienizacji!

Recommended Articles

Leave A Comment