Tel

48 555 22 12

Email

[email protected]

Godziny pracy

PN-PT: 8-16

Wiosna to trudny czas dla wszystkich alergików. Wówczas mogą cierpieć na alergiczne zapalenie spojówek, które objawia się pieczeniem, świądem, przekrwieniem spojówek łzawieniem oczu oraz obrzękiem powiek. Może to być również zatkany nos, kichanie, katar kaszel.

 

Co to jest alergia?

 

Alergia jest nieprawidłową reakcją organizmu na czynniki, które w normalnych warunkach powinny być obojętne dla zdrowia. W przypadku alergika układ odpornościowy rozpoznaje te czynniki jako alergeny, określa że są one wrogami i zaczyna walczyć, czego objawami są różnego rodzaju dolegliwości. Najczęściej spotykanymi alergiami są alergie wziewne i pokarmowe.  W alergii wziewnej substancje uczulające dostają się do organizmu poprzez drogi oddechowe,  natomiast w alergii pokarmowej przez układ pokarmowy. 

W Polsce najwcześniej zaczyna pylić leszczyna oraz olsza dzieje się to najczęściej już w pierwszej dekadzie lutego, dlatego też wiosna jest trudnym czasem dla alergików uczulonych na pyłki drzew oraz traw. 

Wiosną do organizmu człowieka trafiają alergeny wziewne trafiają one poprzez drogi oddechowe. Reakcja alergiczna może objawiać się katarem siennym czyli takim który ma dużą ilość wodnistej wydzieliny. Może to być swędzenie nosa, kichanie. Niektórzy mają gwałtowny kaszel,  a nawet duszności czy świszczący oddech. Może pojawiać się również uczucie ucisku w okolicy serca. W niektórych przypadkach kontakt z alergenem może powodować również pokrzywki, podwyższoną temperaturę ciała lub dolegliwości żołądkowe.  Ponadto osoba która jest alergikiem wiosną będzie szczególnie zmęczona oraz osłabiona. 

W przypadku alergenów wziewnych można wykonać testy z krwi. Jest to dokładne badanie które pokazuje na jaki rodzaj alergenów jest się uczulonym. Wykonać można również testy skórne na alergeny pokarmowe. To lekarz alergolog decyduje o tym jaki rodzaj testów należy wykonać ale rodzice powinni pamiętać o tym że największe stężenie pyłków jest najczęściej rano między  5:00 a 8:00 jak również wieczorem między 17:00 a 19:00. W tym czasie warto unikać przebywania na zewnątrz. Dla alergików dobrym czasem jest moment tuż po deszczu kiedy to powietrze jest niemalże wolne od pyłków. Nie trwa to jednak długo po pewnym czasie od deszczu pyłki znowu zaczynają unosić się w powietrzu. Dobrym sposobem jest noszenie okularów przeciwsłonecznych które ograniczają kontakt alergenów. Wracając ze    spaceru warto zmienić ubranie, wziąć prysznic, umyć twarz, ręce. Należy też również wietrzyć mieszkania jednak nie w czasie największego stężenia pyłków. Warto również codziennie myć włosy ponieważ to na nich również mogą kumulować się pyłki. Niektórym pomaga zmiana klimatu na przykład wakacje nad morzem bądź w górach tam stężenie pyłków jest niższe poza tym jest inny mikroklimat. Alergicy mają możliwość również skorzystać z odczulania. Proces ten trwa jednak kilka miesięcy nie gwarantuje całkowitego wyleczenia z alergii.

Recommended Articles

Leave A Comment